۱۳۹۷ شنبه ۲۷ مرداد
شرح خبر
0 : 0 - 1396/11/11 - تعداد بازدید : 28
محبوبيت قطارهاي حومه‌اي در جهان
تين‌نيوز | 
قطارهاي حومه‌اي به‌عنوان يكي از محبوب‌ترين سيستم‌هاي حمل‌ونقلي در شهرهاي بزرگ جهان مطرح هستند و با گذشت سال‌ها و شلوغي شهرها نه‌تنها از محبوبيت اين سيستم حمل‌ونقلي كاسته نشده است بلكه روز به روز بر اين محبوبيت اضافه نيز شده است.
 

به گزارش تين‌نيوز، قطارهاي منظم و پرظرفيت، بين شهرهاي بزرگ و شهرهاي واقع در حومه آنها، كه عمدتا مسافران با اهداف اشتغال، آموزش و درمان را جذب مي‌كنند، قطارهاي حومه‌اي محسوب مي‌شوند. اين سيستم، عموما براي مسيرهايي طراحي مي‌شود كه سفرهاي طولاني‌تري نسبت به سفرهاي درون‌شهري دارند و فواصل بين ايستگاه‌هاي آن، براي افزايش سرعت و ظرفيت قطارها، بيشتر از فواصل ايستگاه‌هاي قطارهاي شهري در نظر گرفته مي‌شود.

مسيرهاي اين سيستم معمولا از ساير سيستم‌هاي ترابري ريلي و جاده‌اي، جداسازي و تفكيك مي‌شوند. اين سيستم‌ها قابليت طراحي و كاركرد تا بعد 200 كيلومتري از شهر مادر را نيز دارند، اگرچه در اكثر موارد، داراي طولي كمتر از 100 كيلومتر هستند.

به‌منظور كاهش مصرف سوخت و رفع معضل ترافيك، اكثر كشورهاي دنيا، در كنار بهبود و توسعه سيستم اتوبوسراني موجود، از سيستم‌هايي كه با هدف جابه‌جايي انبوه مسافر طراحي شده‌اند، استفاده كرده‌اند. اين سيستم‌ها، اغلب در مجموعه سيستم‌هاي ريلي قرار مي‌گيرند.

مجموعه عوامل (امكانات، قابليت‌ها و تجهيزات) در اين سيستم‌ها و استراتژي‌هاي مديريتي به‌گونه‌اي در نظر گرفته شده است كه مردم ترجيح مي‌دهند به جاي استفاده از وسيله نقليه شخصي، از اين وسايل براي تردد روزانه خود استفاده كنند. از ثمرات اين فرآيند، در كنار ساير سياست‌ها، علاوه‌بر رسيدن به ترافيكي روان (در مقايسه با شهرهاي ايران) مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

- استفاده مناسب‌تر از انرژي

- كاهش آلودگي‌هاي زيست‌محيطي

- كاهش اتلاف وقت

- كاهش بيماري‌هاي جسمي و رواني

- استفاده مناسب‌تر از فضا

- كاهش سوانح و حوادث ترافيكي

- و...

حمل و نقل ريلي

حمل و نقل ريلي

حمل و نقل ريلي

حمل و نقل ريلي

حمل و نقل ريلي

 

امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
Powered by DorsaPortal