۱۳۹۷ شنبه ۲۷ مرداد
شرح خبر
0 : 0 - 1397/02/01 - تعداد بازدید : 57
افتتاح شركت قطارهاي حومه‌اي در سه ماهه اول امسال

توسعه قطارهاي حومه‌اي كه به‌زعم وزير راه‌وشهرسازي حلقه اتصال ادغام مسكن و شهرسازي به يكديگر است، حافظ منافع شهروندان و طبيعت در كنترل آلودگي هوا و صرفه‌جويي در مصرف سوخت  هم هست. ضمن اينكه قطارهاي حومه‌اي مي‌تواند در رساندن شهروندان در سريع‌ترين زمان ممكن به مقصد مورد نظر هم موثر باشد.

به گزارش تين‌نيوز، ميرحسن موسوي، معاون مسافري راه‌آهن جمهوري اسلامي ايران درباره سرعت‌بخشي به بحث توسعه قطارهاي حومه‌اي به خبرنگار ما گفت: در قانون برنامه ششم توسعه، دولت و مجلس محترم با توجه به ورود و تردد روزانه حدود 550 هزار خودرو از شهرهاي اطراف تهران به اين شهر كه باعث آلودگي هوا، ايجاد ترافيك در ورودي شهرها و تصادف و گاهاً كشته و زخمي شدن هم‌وطنانمان مي‌شود، تكليف كردند كه شركت قطارهاي حومه‌اي زيرمجموعه شركت راه‌آهن تأسيس شود كه متعاقب آن، اساسنامه شركت قطارهاي حومه‌اي با امضاي رياست محترم سازمان برنامه، وزير محترم راه و شهرسازي و وزير كشور به هيات دولت ارجاع داده شد و هم‌اكنون هم اين برنامه در دولت در دست پيگيري است. اگر تأسيس اين شركت تصويب شود، شركت قطارهاي حومه‌اي ايجاد مي‌شود. تكليف تأسيس اين شركت حتماً در سه ماه اول سال 97 مشخص و نهايي خواهد شد.

 موسوي در اينباره بيشتر توضيح داد و تصريح كرد: شركت راه‌آهن به‌محض تصويب اساسنامه به ايجاد شركت و ساختار آن اقدام خواهد كرد. ضمن اينكه ما همين‌الان هم مدير پروژه قطارهاي حومه‌اي را در شركت راه‌آهن داريم كه برنامه‌هاي مربوط به تأسيس اين شركت را هم در بخش ساخت و هم در بخش بهره‌برداري پيگيري مي‌كند اما با تخصيص اعتباراتي كه سازمان برنامه‌ريزي به اين حوزه اختصاص خواهد داد در آينده نزديك شاهد سرعت‌بخشي بيشتري در اجرا و بهره‌برداري قطارهاي حومه‌اي خواهيم بود.

مير حسن موسوي، معاون مسافري راه‌آهن

چگونگي تخصيص اعتبار در بودجه 97

معاون مسافري راه‌آهن در پاسخ به اين پرسش كه آيا در بودجه‌هاي سنواتي به‌ويژه در سال 96 به شركت قطارهاي حومه‌اي و توسعه آن توجه شده است يا خير گفت: در بودجه امسال براي تكميل پروژه‌هاي خطوط حومه‌اي، رديف بودجه پيش‌بيني‌شده است. ضمن اينكه براي تكميل و توسعه ناوگان حومه‌اي در سريع‌ترين زمان ممكن هم از فاينانس خارجي و هم از منابع داخلي دولت و هم سرمايه‌گذاري شركت‌هاي داخلي استفاده خواهيم كرد. مطالعات همه مواردي كه عنوان كردم انجام شده است و ان‌شاءالله در هر سه بخش با تزريق منابع مالي، كارهاي توسعه قطارهاي حومه انجام خواهد شد.

موسوي با توضيح اين مطلب كه راه‌آهن درحال‌حاضر از برخي از خطوط قطارهاي بين‌شهري، كاربري حومه‌اي مي‌كند و يكسري از خطوط مخصوص به‌قطار حومه‌اي را در دست احداث دارد، گفت: در راستاي حمايت از توليد داخلي تعدادي از ناوگان قطارهاي حومه توسط يكي از كارخانه‌هاي داخلي سازنده ناوگان ريلي تأمين شده است كه علاوه بر اين‌ها تأمين مالي 150 ست واگن ريل‌باس هم پيش‌بيني‌شده، مراحل اوليه‌اش انجام شده و هم‌اكنون در حال طي كردن تشريفات قانوني توليد آن واگن‌ها آن هستيم.

موسوي ضمن تاكيد بر اين موضوع كه بحث توسعه قطارهاي حومه‌اي همواره دغدغه ما بوده است، ادامه داد: بر همين مبنا ما از سال 92 تا سال 96 تعداد قطارهاي حومه‌اي را در كلان‌شهرهاي مختلف ايران به‌ويژه در كلان‌شهر تهران افزايش داديم و از 2.8  ميليون نفر به6.2 ميليون نفر سفر رسانديم.

تناسب افزايش تعداد قطارهاي حومه‌اي متناسب با سيل درخواست مردم

معاون مسافري راه‌آهن  در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبني‌بر اينكه آيا تعداد قطارهاي حومه‌اي متناسب با سيل درخواست مسافران افزايش يافته است، گفت: تقاضاي سفر با قطار در كلان‌شهرها وجود دارد و ما بر اساس همين تقاضا، بحث افزايش تعداد خطوط مستقل حومه‌اي را از تهران تا قزوين، تهران تا گرمسار و تهران تا پرند را در دست ساخت داريم. همچنين براي توسعه قطارهاي حومه‌اي، در حال انجام تشريفات ساخت 450 واگن ريل بأس از كره جنوبي با مشاركت شركت واگن‌ساز داخلي هستيم تا اين واگن‌ها به‌تدريج به شبكه ريلي ملحق شوند.

قطار حومه اي 3

موسوي تصريح كرد: اين تعداد واگن به ما ظرفيتي معادل 100 ميليون نفر صندلي خواهد داد و كمك خواهد كرد تا به بحث توسعه تعداد قطارهاي حومه‌اي با توجه به نيازهاي كلان‌شهرها كمك كنيم كه در اين بحث، توسعه زيرساخت‌ها و خطوط ريلي مخصوص قطارهاي حومه‌اي را در دستور كار قرار داديم. اين امكان جديد، در آينده به ما اجازه خواهد داد تا ان‌شاءالله بتوانيم با هِد وِي نيم ساعت از مسيرهايي كه تقاضاي سفرهاي حومه‌اي وجود دارد نسبت به جابه‌جايي مسافر اقدام كنيم.

ضمن اينكه بر اساس تاكيدات مقام معظم رهبري، تلاش‌هاي دولت محترم و مجلس شوراي اسلامي، تلاش‌هاي بسياري براي انتقال مسافر از جاده به ريل انجام شده است و گام‌هاي مثبتي در پيگيري اين موارد برداشته شده است.

امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
Powered by DorsaPortal